W obecnych czasach mamy wszechobecny problem ze śmieciami, które zatruwają nam środowisko naturalnie. Nie jesteśmy w stanie przetworzyć i utrzymać w ryzach wszystkich odpadów, które produkujemy. Planeta poprzez zauważalne dziś zmiany klimatyczne i anomalia pogodowe krzyczy o pomoc. Segregowanie śmieci już nie wystarcza. Na szczęście pojawiła się idea “less waste”, która zdobywa coraz szersze grono miłośników.
Less waste oznacza po prostu mniej śmieci. Wcielenie w życie działań związanych ze zmniejszeniem produkcji odpadów z gospodarstwa domowego wcale nie musi być trudne i męczące, zwłaszcza że wiele firm oferuje produkty, które są zgodne z ideą less waste. Jednym z obszarów, w których możemy bez problemu wdrożyć zamienniki dla plastikowych i jednorazowych przedmiotów jest łazienka.
Aby zmniejszyć ilość plastikowych opakowań możemy przede wszystkim szampon w plastikowym pojemniku zamienić na szampon w kostce. Szampony w kostce, podobnie jak mydło, może być pakowane w papierowe opakowania, które dużo łatwiej przetworzyć niż tworzywo sztuczne.
Innym elementem codziennego użytku, który domyślnie funkcjonuje w plastikowym opakowaniu, a który może być bardziej przyjazny środowisku jest pasta do zębów. Obecnie pasty do zębów są sprzedawane w szklanych pojemnikach, które są jak najbardziej zgodne z ideą less waste. Warto zwrócić na to uwagę, gdyż rocznie ludzie na świecie wyrzucają do śmieci ok. 1,5 miliarda tubek po paście. Każda inicjatywa zmniejszająca tę górę śmieci jest na wagę złota, zwłaszcza, że tubki z różnych względów nie podlegają recyklingowi. A skoro już jesteśmy przy myciu zębów, to w miejsce szczoteczki do zębów z tworzywa sztucznego można stosować szczoteczkę wykonaną z bambusa.
Również patyczki do uszu coraz częściej produkowane są z papieru. Warto wybierać właśnie je i zastąpić nimi plastikowe odpowiedniki. Papier dużo łatwiej rozkłada się wraz z upływem czasu. Gąbki często używane podczas kąpieli także występują w wersji wyprodukowanej z naturalnych materiałów.
Wśród najczęstszych jednorazowych produktów łazienkowych znajdują się płatki do demakijażu. Również i one dostępne są w wersji wielorazowej, co warto wziąć pod uwagę, by produkować mniej odpadów.
Inne zasady less waste niezwiązane już z konkretnymi produktami to przede wszystkim oszczędność wody przejawiająca się w uruchamianiu pełnej pralki, zakręcaniu wody podczas mycia zębów czy też braniu krótkiego prysznica zamiast długiej kąpieli z wanną pełną wody. Drugim elementem jest prąd. Możemy go oszczędzać poprzez ograniczenie używania suszarek, pralki lub pamiętanie o gaszeniu światła, gdy opuszczamy łazienkę. Te działania przyniosą ulgę nie tylko planecie, ale też domowemu budżetowi. Któż nie ucieszyłby się widząc niższe rachunki za prąd oraz wodę?