Jakość środowiska ekologicznego powinna się nadal poprawiać, zapewniając stabilność i poprawę. Za sprawą działań ludzkości, spadek bioróżnorodności został zwiększony w zasadzie w sposób niekontrolowany, struktura ekosystemu jest ogólnie niestabilna, a ekologiczna bariera bezpieczeństwa zasadniczo ukształtowała się na katastrofalnym poziomie.
Koncentracja na ochronie środowiska z reguły nie neguje rozwoju gospodarczego, a promowanie rozwoju nie neguje ekologii. Realizować koncepcję zielonego rozwoju, dążyć do promowania kształtowania zielonej produkcji i stylu życia, oraz zapewniać realistyczną ścieżkę rozwiązywania problemów rozwojowych i ochronnych, jak też realizacji modernizacji harmonijnego współistnienia człowieka i przyrody to jedyny sposób na osiągnięcie kompromisu między rozwojem gospodarczym a ochroną środowiska naturalnego. Należy także podnosić świadomość ochrony ekologicznej i chronić rzadkie zwierzęta.
Parki Narodowe to ważna ekologiczna bariera bezpieczeństwa świata, światowy bank zasobów plazmy zarodkowej i ważny korytarz dla migracji dzikich zwierząt. Patrolując tereny zielone, oprócz zwracania uwagi na szkodniki i choroby, dzikie zwierzęta, oraz badania ukrytych zagrożeń pożarowych, konieczne jest również nagłaśnianie wiedzy, praw i przepisów dotyczących ochrony dzikiej przyrody.
W ostatnich latach, wraz ze wzrostem świadomości społecznej w zakresie ochrony ekologicznej, wzrosła ochrona, a poziom zarządzania parkami narodowymi poprawił się, zastosowanie inteligentnych systemów zarządzania patrolami pozwoliło na zarządzanie siecią, zarządzanie informacją i kontrolę oraz digitalizacja, inwigilacja itp., coraz więcej dzikich zwierząt. Często widzimy pojawiające się w grupach zwierzęta stadne.
Dzięki monitoringowi, rozmieszczaniu kamer na podczerwień zwiększyła się liczba dzikich kotów, niedźwiedzi, lisów i innych dzikich gatunków zwierząt. W ostatnich latach ochrona ekologiczna parków narodowych osiągnęła niezwykłe wyniki. Dane pokazują, że powierzchnia i poziom wody w jeziorach wzrastał przez 15 kolejnych lat. W 2022 roku powierzchnia wody zostanie przywrócona do poziomu z lat 60. Zasoby zarybienia rzek i jezior, dzięki właściwemu systemowi oczyszczania wód stale wzrasta. Jest to możliwe także dzięki zmieniającym się standardom nawożenia gruntów ornych, z których nawozy sztuczne spływając do rzek podczas opadów deszczu, przyczyniły się do znacznego zanieczyszczenia ekosystemów słodkowodnych.
Naukowo-techniczne wsparcie monitoringu i oceny jakości środowiska ekologicznego.
W celu osiągnięcia „harmonijnej symbiozy człowieka z naturą” system ochrony ekologicznej jest stopniowo dopracowywany. Bioróżnorodność jest powiązana z dobrostanem człowieka i stanowi ważny fundament dla jego przetrwania i rozwoju. Obowiązkiem ludzkości jest przywiązywanie wielkiej wagi do ochrony różnorodności biologicznej. Należy ustanowić system naturalnych obszarów chronionych z parkami narodowymi jako głównym organem, i wdrażać duże projekty biologiczne na rzecz ochrony różnorodności, skutecznie chroniące populacje dzikich zwierząt i roślin oraz bezpieczeństwo ich siedlisk itp.
W monitorowaniu i ocenie jakości środowiska ekologicznego ważną rolę wspierającą odgrywa również nauka i technika. Dużą rolę w zachowaniu odpowiedniego balansu pomiędzy rozwojem gospodarczym a ochroną środowiska naturalnego, pełnić może promowanie budowy krajowej sieci monitorowania jakości ekologicznej. Zgodnie z zasadami światowej integracji, współdzielenia zasobów, kompleksowego zasięgu i nadzoru usług, utworzenie zintegrowanej na całym świecie sieci monitorowania jakości ekologicznej, poprzez współdzielenie działów, wspólną budowę terenów centralnych, modernizację i przekształcenia, pierwszeństwo ma budowa kompleksowych stacji monitoringu jakości ekologicznej i powierzchni próbnych w ważnych przestrzeniach ekologicznych, takich jak obszary czerwonej linii ochrony ekologicznej, obszary kluczowych funkcji ekologicznych, bioróżnorodność, obszary priorytetowej ochrony i rezerwaty przyrody, do realizacji wielowymiarowego skoordynowanego monitoringu układu ekosystemów i różnorodności biologicznej.
Wzmocnić trzeba również monitoring i ocenę jakości środowiska ekologicznego na terenie powiatów obszarów kluczowych funkcji ekologicznych kraju. Prowadzony będzie monitoring jakości środowiska ekologicznego powiatów objętych płatnością transferową obszarów kluczowych funkcji ekologicznych kraju. Uzyskane wyniki posłużą jako ważna podstawa dla transferu środków, aby kierować samorządami lokalnymi, poprawić środowisko i wzmocnić ochronę ekologiczną.
Takie jest właśnie moje założenie w życiu. Człowiek powinien żyć w zgodzie z naturą. Fajnie, że wzbudzana jest świadomość na ten temat.