Czyste powietrze to bardzo ważna sprawa dla każdego z nas. Wpływ na nie mamy zarówno my sami, jak i producenci różnych towarów, którzy w swoich fabrykach emitują zanieczyszczenia. Z pomocą im przychodzą między innymi worki filtracyjne, które pozwalają w znacznym stopniu zredukować poziom zanieczyszczeń emitowany z kominów fabryk i zakładów produkcyjnych.
Przeczytaj nasz artykuł, a dowiesz się:
- czym są worki filtracyjne
- jakie są rodzaje worków filtracyjnych
- jakie zastosowanie mają worki filtracyjne
Worek filtracyjny – czym jest?
Worki filtracyjne (filtry workowe, worki do filtracji) to narzędzie, które zatrzymuje cząstki zanieczyszczeń i nie przepuszcza ich przez filtr. Worek filtracyjny to najczęściej tkanina przepuszczająca powietrze, wypełniona ziarnistym materiałem, aby zapewnić filtrację cząstek, których nie można usunąć przez przesiewanie lub osadzanie. Wprki filtracyjne mogą być stosowane w filtracji suchej lub filtracji mokrej.
Rodzaje worków filtracyjnych – materiały filtracyjne
Worek filtracyjny może być wykonany z różnego materiału. W produkcji worków filtracyjnych stosuje się włókniny filtracyjne i tkaniny filtracyjne takie jak: poliester, nylon, poliakrylonitryl, mata-aramid, PPS, poliimid i polipropylen. Każdy materiał ma swoje zalety i wady, w zależności od zastosowania. Na przykład poliester jest lekki i łatwy do czyszczenia, ale może być drogi; nylon jest mocny, ale może być trudny do czyszczenia; polipropylen jest niedrogi, ale nie tak trwały jak inne materiały.
Niezależnie od materiału, worki filtracyjne mogą występować w różnych wersjach: oleohydrofobowa (olejoodporna), oleohydrofobowa na bazie PTFE, antyelektrostatyczna, antybakteryjna, trudnopalna, odporna na iskry / rozżarzone cząstki, do kontaktu z środkami spożywczymi, z membraną PTFE, z mikrowłóknami, odporna na ścieranie.
Worki filtracyjne mają różną odporność na kwasy, rozpuszczalniki, zasady, hydrolizę i utlenianie. Dlatego tak ważne jest dobranie odpowiednich materiałów i wersji do środowiska i temperatury pracy, w którym zostaną zastosowane w procesie filtracji. Dzięki temu w pełni wykorzystamy ich właściwości.
Materiały filtracyjne mogą mieć również różny kształt i formę. Popularne są rękawy filtracyjne, filtry kieszeniowe, kosze wsporcze, czy filtry patronowe.
Worki filtracyjne – zastosowanie
Worki filtracyjne mogą być używane w wielu gałęziach przemysłu, w tym:
- oczyszczanie wody
- przetwórstwo spożywcze
- kontrola zanieczyszczenia powietrza
- odkażanie wycieków chemicznych
- przemysł cementowy
- przemysł gipsowy
- przemysł ceramicznym
- przemysł tworzyw sztucznych
- przemysł młynarski
- przemysł zbożowy
- przemysł kopalniany i wydobywczy
- przemysł stalowy
- przemysł metalurgiczny
Oczywiście istnieje możliwość stosowania worków filtracyjnych niemal w każdej gałęzi przemysłu.
Aby dobrać dla swojego przemysłu odpowiednie worki filtracyjne, najlepiej skontaktować się bezpośrednio z producentem. Jednym z największych z nich jest krajowa firma – producent worków filtracyjnych Gwarant Eko Gokofiltration. Oferuje on szeroki wybór worków filtracyjnych, produkcję na zamówienie, oraz kompleksowe doradztwo w zakresie wyboru materiałów filtracyjnych i worków. Oferują również najwyższą jakość produktów.