Integrowana produkcja roślin to termin, który oznacza nowoczesny system uprawy łączący w sobie tradycyjne metody rolnicze z nowymi technologiami oraz praktykami ekologicznymi. Rolnicy coraz częściej decydują się na ten system, aby w bardziej zrównoważony sposób zarządzać swoimi gospodarstwami, dbając jednocześnie o plony, środowisko i zdrowie konsumentów. Jeśli zależy Ci na rozwoju swojego gospodarstwa, to postaranie się o certyfikat IPR będzie doskonałą decyzją.
Po co rolnicy decydują się na integrowaną produkcję roślin?
Rolnicy coraz chętniej wybierają integrowaną produkcję roślin ze względu to, że ma ona wiele mocnych stron. Przede wszystkim IPR umożliwia prowadzenie upraw w sposób znacznie bardziej świadomy, z zachowaniem równowagi między produkcją a ochroną naszej planety. System ten opiera się na znacznym zredukowaniu wykorzystania chemicznych środków ochrony roślin, nawozów czy innych substancji mogących negatywnie wpływać na jakość gleby, powietrza czy wód gruntowych. W tym przypadku zastępuje się je znacznie zdrowszymi i bezpieczniejszymi alternatywami. Integrowana produkcja roślin to również odpowiedź na rosnące oczekiwania konsumentów, którzy nierzadko szukają produktów pochodzących z upraw prowadzonych w sposób zrównoważony. Dzięki temu systemowi rolnicy mogą dostarczać na rynek zdrowe, wolne od nadmiaru chemii plony, co ma olbrzymie znaczenie w erze rosnącej świadomości ekologicznej społeczeństwa. Nie jest tajemnicą, że integrowana produkcja roślin ma sporo przymiotów, dlatego też cieszy się świetnymi recenzjami.
W jaki sposób integrowana produkcja roślin wpływa na środowisko przyrodnicze?
Integrowana produkcja roślin ma bardzo korzystny wpływ na środowisko przyrodnicze, w efekcie czego jest mocno rekomendowana przez ekologów. Kluczową zasadą tego systemu jest niwelowanie stosowania środków chemicznych oraz zastępowanie ich zdrowszymi metodami biologicznymi, agrotechnicznymi oraz fizycznymi. W efekcie znacząco zmniejsza się zanieczyszczenie gleby, wód gruntowych i powierzchniowych oraz powietrza. Rolnictwo prowadzone w systemie IPR sprzyja dodatkowo zachowaniu naturalnych procesów w glebie. Dbałość o odpowiednią strukturę gleby, poprawę jej retencji wodnej oraz ochronę przed erozją to bardzo istotne zasady integrowanej produkcji roślin, które warto mieć na uwadze. W praktyce oznacza to o wiele mniejsze ryzyko degradacji gleb oraz ich zubożenia, co ma gigantyczny wpływ na zdrowie roślin oraz przyszłe plony.
Czy wyrobienie certyfikatu IPR jest opłacalne?
Rosnące zainteresowanie certyfikatem IPR nie jest dziełem przypadku. Posiadanie certyfikatu IPR może bowiem być dla rolników bardzo opłacalne. Co prawda, certyfikacja wymaga spełnienia dość wymagających standardów produkcji, aczkolwiek wprowadzenie zmian w uprawie powinno przynieść wiele korzyści. Rolnicy zobligowani są do monitoringu upraw, zakupu odpowiedniego sprzętu do precyzyjnego rolnictwa, a także regularnego zapisywania wszelkich działań prowadzonych w gospodarstwie. Niemniej jednak wysiłek jest tego wart, gdyż pozwala znacząco wzmocnić swoją pozycję na rynku. Certyfikat IPR pozwala rolnikom sprzedawać swoje produkty jako bardziej ekologiczne i zgodne z zasadami zrównoważonego rolnictwa, dzięki czemu znalezienie na nie chętnych jest banalnie proste. Produkty oznaczone certyfikatem IPR mają znacznie wyższą wartość rynkową, ponieważ klienci są skłonni zapłacić więcej za żywność produkowaną w sposób przyjazny dla naszej planety. Jeśli więc chcesz więcej zarabiać za swoje produkty, to wyrobienie certyfikatu na pewno okaże się pomocne.